Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2018

Μετάλλια και διακρίσεις σε Πανελλήνιους Αγώνες Ξιφασκίας στην Αθήνα

Καταπληκτική εμφάνιση έκαναν οι νεαροί αθλητές του τμήματος ξιφασκίας της Αθλητικής Ακαδημίας Ιωαννίνων στους αγώνες Σπάθης που έγιναν στην Αθήνα το Σ/Κ στις 10-11 Νοεμβρίου.
Το Σάββατο οι αγώνες αφορούσαν ηλικίες ανάπτυξης 8-10 & 11-13 ετών. Στην κατηγορία 8-10 ετών η Αγάπη-Όλγα Σιούλα κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο αήττητη.
Στην κατηγορία 11-13 ετών...
τα αγόρια, παρόλο που ήταν οι μικρότεροι της κατηγορίας, πάλεψαν και κατάκτησαν την 13η θέση ο Κωνσταντίνος Ροκάς, την 30η ο Μάξιμος Μπέλος, την 36η ο Βαγγέλης Παναγιωτόπουλος και την 39η ο Φώτης Αθανασίου.
Στα κορίτσια της ίδιας κατηγορίας η Αντωνία Παππά κατέλαβε την 24η και η Ελένη Κάτσινου την 30η θέση.
Την δεύτερη μέρα ήταν η σειρά των εφήβων στην Σπάθη με δύο μεγάλες επιτυχίες.
Στα αγόρια οι Γρηγόρης Κωστούλας και Θοδωρής Στραγάλης κατέλαβαν στην 3η θέση και τα χάλκινο μετάλλιο, ο Σπύρος Ντάκης την 13η και ο Φίλιππος  Παππάς την 22η θέση.
Στα κορίτσια πολύ καλές θέσεις πήραν η Ελένη Αθανασίου και η Βιβή Νούσια που κατέκτησαν την 10η και 11η θέση αντίστοιχα.
Η συνέχεια για τους έφηβους αθλητές της Σπάθης το ερχόμενο Σ/Κ όπου θα ταξιδέψουν στην Σόφια (Βουλγαρία) για να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εφήβων.