Παρασκευή 29 Ιουλίου 2016

4 μετάλλια και 2 όρια προεθνικής ο απολογισμός του ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Τα τμήματα κλασσικής κολύμβησης του ΑΟ Ποσειδών Ιωαννίνων ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις με τη συμμετοχή τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων – Εφήβων – Κορασίδων – Νεανίδων που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη από τις 21 έως τις 24 Ιουλίου.
Ο Α.Ο. Ποσειδών συμμετείχε στη συγκεκριμένη διοργάνωση με 16 αθλητές, με τελικό απολογισμό...
τέσσερα μετάλλια, 1 χρυσό, 2 ασημένια και 1 χάλκινο, και έχοντας συμμετοχές σε δύο τελικούς.
Πιο αναλυτικά, η Ελεονώρα Κόκκαλη στην κατηγορία κορασίδων Α’ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο με επίδοση 1:06:20 (όριο προεθνικής), το ασημένιο στα 200 μ. ύπτιο με επίδοση 2:23:23 (όριο προεθνικής), ενώ κατέλαβε και την 5η θέση στα 50 μ. ύπτιο με επίδοση 31:54.
Η Στυλιανή Χριστοδούλου στην κατηγορία παγκορασίδων Β’ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μ. ελεύθερο με 09:43.97 και το χάλκινο στα 400 μ. ελεύθερο με 04:43.88, ενώ ήταν 5η στα 200 μ. ελεύθερο με 02:17.63.
Συμμετοχές σε τελικούς είχαν η Αφροδίτη Θώδη που κατέλαβε την 8η θέση στα 200 μ. ύπτιο στην κατηγορία γυναικών με ατομική επίδοση 2:24:05 και ο Χρήστος Παπαναστασίου, ο οποίος στην κατηγορία παμπαίδων Α’ τερμάτισε 8ος στα 100 μ. ύπτιο με ατομική επίδοση 1:07:11.
Στους αγώνες συμμετείχαν, επίσης, οι αθλητές Βακάρος Ιωάννης, Δούλη Ασημίνα, Καλύβα Ανδρονίκη, Καρβούνης Μάριος – Βασίλειος, Καρβούνης Νίκος, Κατσουλίδης Ιάσονας, Λώλας Στρατής, Μαμακή Σοφία, Μελισσάς Στέργιος, Ντακαλέτση Αγνή, Ντακαλέτσης Βασίλης και Παργινός Ανδρέας. Σημαντική στις επιτυχίες ήταν η συμβολή του προπονητή της ομάδας Θεόδωρου Θώδη και των βοηθών Γεώργιου Δούλη και Μαρίας Ντανίκα.
Η διοίκηση του Α.Ο. Ποσειδών Ιωαννίνων με ανακοίνωσή της ευχήθηκε ανάλογη πορεία και στη συνέχεια για τους αθλητές και τους προπονητές, καθώς και καλή επιτυχία στην ομάδα της τεχνικής κολύμβησης που συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών στο Χαϊδάρι στις 28 – 31 Ιουλίου.